Výběr inline koleček

Kolečka na brusle se vyrábí všelijaká a je tu poměrně dost kritérií, podle kterých se rozlišují, ale pro vás jsou důležitá v podstatě tyto tři nejdůležitější:

1 Průměr inline koleček

Velikost kolečka (čili jeho průměr) se udává v milimetrech a většina inlajn koleček bývá od 70 do 90 mm.

Průměr kolečka ovlivňuje rychlost, setrvačnost a manévrovatelnost. A to takto:

Větší kolečkoMenší kolečko
Velká rychlostMalá rychlost
Velká setrvačnostMalá setrvačnost
Malá manévrovatelnostVelká manévrovatelnost

Není to samozřejmě tak, že s malými kolečky byste nemohli jet rychle a s velkými byste nemohli manévrovat. Je tam pouze relativní rozdíl v těchto vlastnostech.

Podle stylu jízdy a vaší pokročilosti si velikost vybíráte. Pokud na bruslích začínáte, dejte raději přenost menší rychlosti a lepší manévrovatelnosti. Představte si to tak, že je lepší naučit se napřed na tříkolce než na velocipedu.

Pokud na bruslích už umíte a cítíte se troufnout si na velociped, kupte si větší kolečka. Stanou se z vás piráti cyklostezek. Ale napřed si buďte jistí, že umíte brzdit a umíte reagovat na situace…

Druhý rozměr kolečka je jeho profil neboli tloušťka:

Širší kolečkoUžší kolečko
Menší rychlostVětší rychlost
Větší stabilitaMenší stabilita

Třeba pro freestyle slalom se používají užší kolečka, protože to dělají profesionálové, kteří už stabilitu držet umí a potřebují rychlost. A opět platí, že jestli jste začátečníci, obujte raději širší kolečka.

2 Tvrdost inline koleček

Druhá podstatná vlastnost je tvrdost. Většinou se pohybuje kolem 80 a opět vám přináším výtečnou tabulku:

Tvrdší kolečkoMěkčí kolečko
Větší rychlostMenší rychlost
Na hladký povrchSnese horší povrch
Pomaleji se sjíždíRychleji se sjíždí

Tvrdá kolečka na bruslích se hodí například na už jednou zmiňovaný fresstyle slalom, jelikož jsou rychlá a slalom se pořádá na dobře upraveném povrchu. Měkká kolečka jsou pro fitness bruslaře na cyklotrasy.

3 Celková kvalita (značka)

Na co má vliv kvalita? V podstatě na všechno… Pokud koupíte levná kolečka supermarketové kvality, nebudou nejspíše naplňovat vaše očekávání – buďto nebudou tak rychlá, nebo se během krátké doby sjedou kvůli nekvalitnímu materiálu, nebo prostě nebudou mít takové vlastnosti, jaké byste od nich očekávali, dokonce to může zcela zkazit zážitek z jízdy. Jestli chcete, můžu vám to opět znázornit v následující tabulce:

Dobrá kvalitaŠpatná kvalita
Dobrá kolečkaŠpatná kolečka

To je samozřejmě vtip, ale opravdu platí, že kvalita kolečka se ve všech ohledech zhoršuje, pokud se necháte zlákat lacinou koupí. A pak se to nevyplatí – dražší kolečka jsou ve výsledku levnější, to je zkušenost mnoha inlajnistů.

Nejlepší značky jsou poměrně jednoznačně Gyro a Labeda. U nich se můžete spolehnout na prvotřídní kvalitu a nejlepší požitek z jízdy, stejně jako nejdelší „dobu trvanlivosti“. Nejrozšířenější kola jsou pak Kryptonics – jsou dostupná a kvalitní.

Podle čeho se dále mohou kolečka lišit?

Odrazovost

Máte silné nohy? Jestli ne, vysoká odrazovost to nahradí, a malá odrazivost vám pomůže si svaly na nohou vypěstovat. Jde totiž o to, jak moc se kolečko rozjede, když se odrazíte.

Materiál

Mít kolečka třeba ze skla by bylo stylové, ale jestli si chcete zajezdit, nejlepší materiál je v dnešní době polyuretan. Je to v podstatě guma, ale má ty nejvhodnější vlastnosti na ježdění.

Ložiska

O těch se můžete více dozvědět na adrese: praktické rady/ložiska