Jak zabrzdit

Na zimních i letních bruslích jsem měl ze začátku ten stejný problém – rozjet se je hračka, ale zastavit?!

Samozřejmě jde brzdit o mantinel nebo nějakou překážku, pokud máte malou rychlost, nebo sjet do trávy, ale to nejsou ideální způsoby brždění. Dokud se nenaučíte brzdit dobře, nic nevyřešíte a budete se pořád cítit nejistě. Takže se raději podívejme na to, jak to dělá Chuck Norris. (Ten samozřejmě brzdit nepotřebuje, místo toho zastaví zeměkouli pod nohama. :))

Brždění patní brzdou

Nejznámější inteligentní způsob brždění je brzdou. Trochu se snížíte kvůli stabilitě, nohu, na které máte brzdu, dáte před sebe a nakloníte ji tak, abyste zadrhli brzdičkou o zem. Během chvíle máte zastaveno.

Brždění plužením

Další možnost je plužení. Ano, skutečně to jde! Snížíte se, široce se rozkročíte, dáte jako na lyžích špičky k sobě a paty od sebe, a držíte nohy zpevněné v této pozici.

Brždění otočkou

Druhý nejznámější a nejspolehlivější způsob je „otočka“. Snížíte se, obkroužíte bruslemi kruh a tak zastavíte. Na ledních bruslích bruslích to funguje tak, že se roztočíte jak tornádo a doufáte, že nespadnete. Na inline bruslích je to lepší.

Brždění pomocí téčka

Další nejznámější a nejspolehlivější způsob je „téčko“. Asi si dokážete představit, o co jde: snížíte se, dáte jednu nohu dozadu, nastavíte ji kolmo ke směru jízdy a drhnete o zem. Takto zabrzdíte a samozřejmě si také trochu ojedete kolečka.

Brždění powerwheel slidem

Toto je nejrychlejší a nejnáročnější způsob, se kterým se dá zabrzdit z velké rychlosti s co nejmenší brzdnou dráhou. Jednu nohu natáhnete před sebe a zpevníte kolmo k směru jízdy a brzdíte s ní. Nohu, která je vzadu, otočíte tak, abyste s ní jeli pozpátku.

Na dalším videu uvidíte příklad toho, jak se věci dají zkombinovat, když už to máte v nohách a jezdí vám to samo. Pak není problém si s technikou hrát nejen co se brzdění týče.