Jak zabrzdit

Na zimních i letních bruslích jsem měl ze začátku ten stejný problém – rozjet se je hračka, zastavit se nelze. Samozřejmě jde brzdit o mantinel nebo nějakou překážku, pokud máte malou rychlost, nebo sjet do trávy, ale to nejsou ideální způsoby brždění. Dokud se nenaučíte brzdit dobře, nic nevyřešíte, budete se pořád cítit jako ryba na suchu. Takže se raději podívejme na to, jak to dělá Chuck Norris. (Ten samozřejmě brzdit nepotřebuje, místo toho zastaví zeměkouli pod nohama. 🙂 )

Inline brusle

Brždění patní brzdou
Nejznámější inteligentní způsob brždění je patní brzdou. Trochu se snížíte kvůli stabilitě, nohu, na které máte brzdu, dáte před sebe a nakloníte ji tak, abyste zadrhli brzdičkou o zem. Během chvíle máte zastaveno.

VIDEO UKÁZKA BRŽDĚNÍ PATNÍ BRZDOU

 

Brždění otočkou
Druhý nejznámější a nejspolehlivější způsob je „otočka“. Snížíte se, obkroužíte bruslemi kruh a tak zastavíte. Na ledních bruslích bruslích to funguje tak, že se roztočíte jak tornádo a doufáte, že nespadnete. Na inline bruslích je to lepší.

VIDEO UKÁZKA BRŽDĚNÍ OTOČKOU

 

Brždění pomocí téčka
Další nejznámější a nejspolehlivější způsob je „téčko“. Asi si dokážete představit, o co jde: snížíte se, dáte jednu nohu dozadu, nastavíte ji kolmo ke směru jízdy a drhnete o zem. Takto zabrzdíte a samozřejmě si také trochu ojedete kolečka.

VIDEO UKÁZKA BRŽDĚNÍ TÉČKEM

 

Brždění plužením
Další možnost je plužení. Ano, skutečně to jde! Snížíte se, široce se rozkročíte, dáte jako na lyžích špičky k sobě a paty od sebe, a držíte nohy zpevněné v této pozici.

VIDEO UKÁZKA BRŽDĚNÍ PLUHEM

 

Brždění powerwheel slidem
Toto je nejrychlejší a nejnáročnější způsob, se kterým se dá zabrzdit z velké rychlosti s co nejmenší brzdnou dráhou. Jednu nohu natáhnete před sebe a zpevníte kolmo k směru jízdy a brzdíte s ní. Nohu, která je vzadu, otočíte tak, abyste s ní jeli pozpátku.

VIDEO UKÁZKA BRŽDĚNÍ POWERWHEEL SLIDEM

 

Na dalším videu uvidíte příklad toho, jak se věci dají zkombinovat, když už to máte v nohách a jezdí vám to samo. Pak není problém si s technikou hrát nejen co se brzdění týče.

VIDEO UKÁZKA KOMBINACE POWERWHEEL SLIDU A OTOČKY

 

Byla tato stránka užitečná? Prosím sdílejte ji!