Ložiska

Ložiska na inlinech jsou zásadní a vyžadují, abyste se o ně starali, pokud nechcete, aby se zasekly jako neudržovaný orloj. Jak byste asi čekali, kvalitní ložiska jsou zárukou rychlejší jízdy a když se s nimi jednou odrazíte, objedete půlku města.

 

Většinou je najdete pod označením ABEC-3 až ABEC-9 (norma při výrobě). Čím vyšší, tím kvalitnější. ABEC je zkratka pro komisi, která ložiska posuzuje – Annular BearingEngineeringCommittee. Zapamatujte si to, pokud chcete vypadat, že věcem rozumíte.

Tip na inline ložiska pro amatéry i profíky – https://www.korbel-loziska.cz/sortiment/loziska-pro-inline-brusle.

Kvalitní ložiska na inline mají velkou setrvačnost, nijak se nezasekávají a nevyžadují námahu při jízdě. Vyplatí se finančně i požitkově dát jim přednost před levnými a starat se o ně co nejpečlivěji. Vlastní zkušenost vás k tomuto postoji tak či tak dovede. Pachtit se se zadrhávajícími a vrzajícími kolečky vám nepřinese žádné blaho.

 

Vedle normy ABEC existují ještě normy ILQ a SG. Kolečka spadající pod ILQ prosviští kolem ABEC jako rozpálené ferrari – jejich technická úroveň a cena by ve světě aut byla označena za sportovní vozy (až na to, že nevyžadují téměř žádnou údržbu). Normu SG používá výrobce Rollerblade. Vznikla jako srovnání s ABEC – jedná se o kvalitní, dlouhodobě použitelná ložiska.