Pokud nejste MacGyver, přečtěte si raději následující manuál čištění ložisek, než se do něčeho pustíte sami. Ne že bych vás podceňoval, ale čištění ložisek je dost podstatná a delikátní záležitost, kterou je rozumné neodbýt, když už to děláte.
Jednoduché 4 kroky:
- Rozdělat
- Vyčistit
- Namazat
- Zadělat
Jak rozdělat inline ložiska
Inbus klíčem odmontujte šroubky a vypadne vám kolečko. Následně tím stejným klíčem vyděláte i ložisko, a to stylem, že zajedete hexem dovnitř do kolečka a vytlačíte jej pákou směrem k sobě. Kolečko obrátíte a totéž provedete i s druhým ložiskem. Raději je nevytlačujte ven druhou stranou, abyste nedeformovali krycí plíšek nebo jinou choulostivou partii inline ložiska.
Potom odděláte pojistné kroužky. Z jednoho konce kroužku se pod něj dá zajet jehlou, z druhého ani ne. Jakmile jej odděláte, krycí plíšek vypadne většinou už sám. A na vyndávání kroužků si dávejte pozor, rádi se brání tím, že vystřelují do oka.
Čistění ložisek
Řeknu vám způsob, jakým to dělám já, a pak další způsoby, které ale ze své zkušenosti nepotvrdím.
Já jsem si ložiska uvařil jako knedlíky, akorát jsem neosolil vodu. Skutečně, ložiska se položí do hrnce s vařící vodou a cca 5-10 minut je necháte povařit, toť vše. A ze špíny se udělá „speciální ložiskový vývar“. Já jsem ložiska dal ještě na – nevím jak se tomu říká – „odpočívadlo pro knedlíky“? Řekněme třeba knedlíkovou podložku, aby voda proudila ode dna skrz ložisko nahoru. Ložiska pak necháte uschnout na slunci nebo na topení… jak chcete, prostě aby byla suchá.
Mazání ložisek
Nelekněte se, že ložiska budou po uschnutí zcela zadrhlá. Kdo nemaže, nejede, takže vezměte do ruky mazací olej a namažte se, ať jedete (namažte ložiska, pochopitelně!). Nemusíte olejem šetřit ani jím plýtvat, rozumně ho tam našplouchejte, rozrotujte kolečko, pozorujte a poslouchejte, jak se točí, a kdyžtak mu ještě přidejte.
Zaklapnutí a vrácení ložisek
Následně vezměte krycí plíšek a pojistným kroužkem ho tam opět zabarikádujte tak, aby nevypadl ven. Bude to chtít krapet zručnosti, ale tak u čtvrtého (celkem z třiceti dvou) zakrývání si vyvinete techniku, se kterou to zvládnete až do konce.
Další způsoby čištení (ostatní body jsou stejné):
Utření hadrou nebo drhnutí kartáčkem – jednoduše ložiska přetřete mokrou hadrou nebo vydrhněte kartáčkem. Můžete dodat do trochu mýdla, abyste tomu dodali na důrazu. Třeba vám pak z koleček půjdou bubliny.
Protřepat v benzínu – ložiska vnoříte do lahve s benzínem, uzavřete a třepete. Benzín můžete postupně filtrovat skrze hadru, abyste jej zbavili vyplavené špíny.
Použijte přímo čističku na ložiska – existují levnější varianty na bázi chemického odmašťovače, kdy ložiska jen na „tyčce“ vložíte do lahvičky a necháte působit, ale dá se pořídit i dražší ultrazvuková čistička na ložiska.
Těšte se, že po této očistné kůře kolečka pojedou krásně a budete z toho mít radost! Takže klidně můžete mít radost už teď – na co čekat?